Nabíjení a očista
Achát - čistíme pod proudem vlažné vody, nebo přes noc ponecháme v misce s vodou společně s křišťálem. Všechny acháty milují slunce a proto je můžeme nabíjet libovolně dlouho na přímém slunci. Výjimkou je ohnivý achát, který je na slunce velice citlivý.
Adulár - postačí podržet několik minut pod proudem vody, také ho můžeme nechat přes noc v misce spolu s křišťálem. Měsíční kámen, jak jeho název prozrazuje, nabíjíme pouze při dorůstání měsíce a při úplňku.
Akvamarín - na přímém slunci rychle ztrácí barvu. Pokud nechceme přijít o tuto krásnou modř, kterou snad nenalezneme v žádném jiném minerálu, nesmíme ho vystavit slunečním paprskům. Jedná se o velice krásný a ceněný minerál, zvláště pokud je původem z Pákistánu. Jeho průzračně čistá barva mořské vody by byla zcela vybledla. Což by byla veliká škoda. Proto ho pod proudem vody zbavíme nečistot a nabíjíme ho na již na aktivované křišťálové drúze, která je umístěná mimo dosah slunečních paprsků. Nemáme-li horský křišťál, nabíjíme tedy kámen na denním světle, mimo dosah slunečního záření.
Alexandrit - necháme přes noc ponořený v pramenité vodě. Můžeme použít i tekoucí vodu a poté jen krátce vystavíme slunci. Musíme být opatrní, protože silným zahříváním může ztratit barvu.
Amazonit - je velice citlivý na prudké změny teplot a proto jej čistíme mírně vlažnou vodou a nabíjíme pouze na nepřímém slunci.
Ametrín - očista ametrínu je stejná jako u ostatních křemenných druhů, pod proudem vody, nebo přes noc v misce. Na rozdíl od ametystu a citrínu mu přímé slunce až tolik nevadí.
Ametyst - před každým použitím, nebo po použití kamínek pravidelně čistíme pod vlažnou proudící vodou nebo v misce do které vložíme i křišťál. Brazilské ametysty ztrácejí na slunci barvu a mají tendenci rychle vyblednout, proto je nabíjíme mimo dosah slunečních paprsků. I ve stínu se dokáží plně aktivovat.
Aventurín - očistu provedeme omytím pod proudem vlažné vody, můžeme ponechat přes noc v misce s vodou spolu s Křišťálem. Aventurín slunce miluje a proto se nemusíme bát všechny jeho barevné variety nabíjet libovolně dlouho na přímém sluníčku.
Azurit - patří mezi nejchoulostivější minerály, které obsahují měď. K jeho očistě nesmíme použít vodu, tímto bychom ho zcela zničili. Proto jeho očistu provádíme představou, modlitbou, nebo meditací. Nabíjíme ho na horském křišťálu mimo dosah slunečních paprsků, nebo v noci za úplňku. Můžeme nabíjet i zvukem mosazného zvonu.
Beryl - nabíjíme stejně jako všechny jeho drahokamové odrůdy. Použijeme vlažnou vodu a pro jeho aktivaci nepřímé sluníčko na kterém ho ponecháme delší dobu. Můžeme použít i přímé, ale jen velice krátce.
Býčí oko - opláchneme pod proudem vlažné vody a nabíjíme na přímém slunci dostatečně dlouho, nemusíme se bát, že by nám kamínek vyblednul.
Citrín - očistíme pod proudem vlažné vody, nebo v misce s vodou společně s křišťálem a nabíjíme na přímém sluníčku pouze krátce.
Čaroit - důkladně omyjeme vlažnou vodou, protože tento minerál má velké schopnosti negativní energii, kterou absorboval nám vracet zpět. Poté ho nabíjíme na ranním sluníčku položený na drúzu křišťálu.
Diamant - čistíme pod proudem vlažné vody a krátce nabíjíme na sluníčku.
Diopsid - čistíme pod proudem vlažné vody, nebo ho ponecháme celou noc ponořený v misce s vodou. K aktivaci použijeme nepřímé slunce, kde ho ponecháme delší dobu. Na přímém slunci ho stačí ponechat jen pár minut.
Dioptas - očista tohoto kamínku se provádí pod proudem vlažné vody a následně se krátce nabíjí na slunci.
Dumortierit - očista se provádí společně s křišťálem, kde oba kamínky ponecháme přes noc v misce s vodou a poté oba libovolně dlouho nabíjíme na přímém slunci.
Epidot - můžeme oplachovat proudem vlažné vody, nebo ponecháme přes noc v misce s vodou a necháme ho libovolně dlouho vystavený přímým slunečním paprskům.
Fluorit - provedeme očistu vlažnou vodou, nebo použijeme misku s vodou a necháme ho celou noc ponořený. Nabíjíme pouze v noci při úplňku, společně s křišťálem, nejlépe, když měsíc přibývá, protože fluorit na slunci ztrácí svou krásnou barvu a může nám úplně vyblednout.
Girasol - tento minerál je spřízněn s vodou a pokud ho přechováváme ve vodě delší dobu, moc mu tím prospějeme. Nemá však rád prudké teplotní změny a vysoký žár, proto jej nabíjíme v noci, nejlépe za úplňku.
Granát - všechny druhy granátů čistíme vlažnou vodou, nebo v misce vodou, kde je opět ponecháme celou noc a nabíjíme je libovolně dlouho na slunci.
Gagát - očistu provedeme opláchnutím pod proudem studené vody, které musí být pouze krátce a poté nabíjíme výhradně na měsíčním světle, nebo na drúze křišťálu.
Heliodor - je další drahokamu odrůdou berylu, proto se jeho očista provádí vlažnou vodou a aktivace krátkým nabíjením na nepřímém slunci.
Heliotrop nazývaný také Krevel - čistí se pod proudem vlažné vody a protože slunce přímo miluje, ponecháme jeho paprsky na kamínek působit libovolně dlouho.
Hematit - opláchneme krátce pod vlažnou vodou a ponecháme libovolně dlouho vystavený přímým slunečním paprskům.
Chalcedon - je další minerál, který miluje sluníčko, proto ho po důkladné očistě vlažnou vodou ponecháme dostatečně dlouho vystavený přímým slunečním paprskům.
Chiastolit - ponoříme přes noc do sklenice s vlažnou vodou a ještě poté ho proudem vlažné vody propláchneme. Vystavíme ho slunečním paprskům, ale ne déle jak dvě až tři hodiny.
Chryzopras - patří mezi chalcedony a jeho nabíjení je podobné, to znamená, že ho opláchneme proudem vlažné vody a na nepřímém slunci aktivujeme, protože je na prudké světlo citlivý.
Jadeit - očista probíhá pod proudem vlažné vody, nebo v misce s vlažnou vodou. Nabíjíme ho na přímém sluníčku, vyjma jadeitu s fialovou barvou, ta by mohla vyblednout a proto použijeme sluníčko nepřímé a ponecháme ho na kamínek působit delší dobu.
Jaspis - použijeme proud vlažné vody, nebo ho ponecháme přes noc v misce s vlažnou vodou. Jaspisu neuškodí ani žár, ani prudké slunce, proto se nemusíme bát ho nechat vystavený slunečnímu záření libovolně dlouho.
Kalcit - proplachujeme vlažnou vodou, osušíme ho, položíme ho na drúzu křišťálu a nabíjíme na denním světle mimo dosahu přímých slunečních paprsků minimálně dvě hodiny.
Karneol - použijeme proud vlažné vody nebo misku s vodou, ve které ho necháme odpočívat celou noc. Protože karneolu sluneční paprsky neuškodí, nabíjíme ho na přímém slunci co nejdéle.
Kočičí oko - proud vlažné vody postačí k důkladné očistě a aktivaci zajistíme nabíjením na přímém slunci tak dlouho pokud znovu nepocítíme původní energii kamínku.
Korály - původem pocházejí z podmořských hlubin, proto k jejich očistě použijeme slabý slaný roztok, nebo přímo mořskou vodu. Na sluneční paprsky jsou velice citlivé, proto je nabíjíme při denním světle mimo dosah slunce.
Křemeny - čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme je na slunci, nejlépe poledním.
Křišťál - je kámen kamenů, který se snese se všemi minerály a sám jim dodává a posiluje energii. A proto je důležité provést u něj správnou očistu . Ponoříme ho přes noc do misky s vodou, nebo ho důkladně opláchneme pod tekoucí vodou. Je také důležité ho očistit od negativních energií, které vstřebal, tak že ho položíme na hematit, nebo ho hematitovými valounky zahrneme. Poté ho nabíjíme na přímém slunci co nejdéle. Takto očištěný a nabitý křišťál je připraven dodávat energii ostatním kamenům, nebo nám očistit prostory ve kterých žijeme. Důležité je je při nabíjení krystalů položit na bílý papír. Krystaly se chovají jako lupa a mohlo by se stát, že by nám rozžhavily podloží a způsobily škodu.
Labradorit - očista se provádí proudem vlažné vody. Labradorit je citlivý na prudké teplotní změny. Nabíjení se provádí ponořením kamínku do misky s vodou a ponechá se hodinu na přímém slunci.
Larimar - očistíme proudem vlažné vody a aktivaci provedeme ranním, nebo pozdním odpoledním sluncem, kdy už paprsky mají slabší zář a necháme působit aspoň dvě hodiny.
Lapis lazuli, nazývaný také lazulit - očistu u tohoto minerálu provádíme studenou vodou, na který necháme téct proud vody dostatečně dlouho. Tento minerál nemá rád teplou vodu. Jelikož už samotný vzhled kamínku nám připomíná noční oblohu plnu hvězd, budeme ho nabíjet při svitu hvězd noční oblohy, nebo položený na křišťál.
Magnetit - opláchneme ve vlažné vodě jen krátce a okamžitě ho osušíme, protože vodu nemá moc rád. Nabíjení provádíme položením na křišťálovou drúzu, nebo ponecháme jednu, maximálně dvě hodiny na přímém sluníčku.
Magnezit - čistíme pod proudem vlažné vody ale jen krátce. Je to minerál velmi citlivý na teplo a sluneční žár, proto ho nabíjíme pouze na nepřímém slunci.
Malachit - patří mezi choulostivé, ale velice krásné minerály. Stačí, když je ve spojení s potem, nebo zasažen kosmetickými přípravky, okamžitě ztrácí svůj krásný lesk a někdy i kresbu. Neměl by být nošen přímo na těle a měli bychom si dát pozor na laky na vlasy, nebo na deodoranty, mohou tento kamínek poškodit nenávratně. Očistu provádíme vlažnou vodou a okamžitě ho důkladně osušíme. Nabíjíme ho položený na Křišťál a necháme ho několik hodin v klidu odpočívat na denním světle mimo dosah slunečních paprsků.
Měď - získá zpátky svoji krásnou barvu i lesk, když ji krátce opláchneme pod proudem vlažné vody a okamžitě osušíme. Pak teprve můžeme vystavit slunečním paprskům a nabíjet jednu až dvě hodiny.
Morganit – (růžový smaragd) - je další nádherný kámen z průsvitných odrůd berylu, který se musí pravidelně a pečlivě čistit vodou a nabíjet na nepřímém slunci, aby nám zcela nevybledl.
Nefrit - čistí se pod proudem vlažné vody naprosto stejně jako jadeit. Tyto dva minerály jsou velice často zaměňovány i Japonci pro oba minerály používají stejný název jade. Nabíjení je vhodné na přímém slunci, kde necháme kamínek pokud možno celý den. Nefrit čistíme stejně jako jadeit vlažnou vodou a nabíjíme ho dostatečně dlouho, podle možnosti i po celý den, na přímém slunci.
Obsidián - máme více druhů, od vločkového, duhového až po černý, jedná se vlastně o sopečné sklo. Čistíme je pod proudem vlažné vody, nebo ponecháme přes noc v misce s vodou společně s křišťálem. Nabíjet můžeme po celý den na sluníčku. Pouze duhový obsidián nabíjíme při hvězdné obloze, úplňku, nebo když měsíc přibývá a to proto, že je velmi citlivý na prudké světlo i žár.
Olivín - pro očistu použijeme mírný proud vlažné vody, kamínek osušíme vystavíme přímému slunci pouze krátkou dobu.
Onyx - ponoříme přes noc společně s křišťálem do misky s vlažnou vodou, nebo ho očistíme proudem vlažné vody. Kamínek nabíjíme na přímém slunci co nejdéle a velmi často.
Opál - je velmi křehký a choulostivý kámen, což způsobuje jeho pórovitost a vysoký obsah vody, pokud dojde ke ztrátě vody vysušením, nebo nesprávným zacházením, může dojít k prasknutí kamene a ztrátě jeho duhových a opalizujících efektů. Čistíme ho dosti často pod proudem vlažné vody a necháváme nabíjet buď na denním slunci mimo dosah přímých slunečních paprsků, při svitu měsíce za úplňku, nebo pod hvězdnou oblohou.
Perly - jsou velice citlivé a choulostivé a potřebují zvláštní péči. Postupným vysycháním mohou vznikat praskliny a postupně se rozpadnout. Vzniknou trhliny a nakonec se ve vrstvách rozpadává. Nadměrné sucho nebo naopak vlhko, žár, prudké změny teploty, pot, kyseliny a kosmetika ji škodí a zkracují jejich životnost. Perly čistíme krátce pod proudem vlažné vody, osušíme a nabíjíme na horském křišťálu za úplňku, nebo za denního světla na nepřímém slunci.
Pietersit - opláchneme pod proudem vlažné vody. A na přímém slunci nabíjíme tak dlouho, dokud opět naberou svou původní energii.
Platina - čistíme pod proudem vlažné vody nebo v misce s vodou do které vložíme společně s horským křišťálem. Nabíjíme na přímém slunci čím déle, tím lépe.
Prasem - po provedení očisty proudem vlažné vody, bez obav můžeme nabíjet na přímém slunci. Stačí jednu, nebo dvě hodiny.
Pyrit - je velmi citlivý a může ho poškodit cokoliv. V podobě šperku by se neměl nosit na holém těle. Často se stává, že i ve vitrínkách sběratelů po delším čase z krásné pyritové drúzky nalezneme prach, protože na vzduchu postupně zvětrává. Proto ho čistíme pouze modlitbou,můžeme ho položit na křišťál, nebo zvukem mosazného zvonu.
Rodochrozit - čistíme pod proudem studené vody a nabíjíme krátkou dobu na nepřímém slunci. Na přímém slunci by mohl ztratit svou krásnou růžovou barvu, nebo úplně zešednout.
Rodonit - čistíme pod proudem vlažné vody a pokládáme na křišťál. Takto ho ponecháme pouze krátkou dobu vystavený nepřímým slunečním paprskům. Je to další z drahých kamenů, které by sluneční světlo nenávratně poškodilo.
Rubín a rubelit - pro jeho očistu použijeme misku s vodou, kde ho ponecháme přes noc, nebo pod tekoucí vodou aspoň deset minut. Nabíjíme na slunci, ne déle jak jednu hodinu a přechováváme ho položený na křišťálu.
Rutil a křišťál s vrostlicemi rutilu - očistíme pod proudem vlažné vody a libovolně dlouho nabíjíme na přímém slunci. Pokud k očistě použijeme misku s vodou, kde kamínek ponecháme přes noc, můžeme si touto vodou umýt obličej, je to velmi blahodárné pro pleť, kterou omlazuje.
Růženín - omýváme proudem vlažné vody, nebo ponecháme přes noc v misce s vodou, kterou můžeme opět použít na pleť. Růženín je velmi citlivý na slunce, na kterém velmi rychle ztrácí svou barvu. Proto ho nabíjíme na denním světle mimo dosah slunečních paprsků a přechováváme ho položený na drúze křišťálu nebo ametystu.
Ryolit - omýváme proudem vlažné vody, nebo ponecháme přes noc v misce s vodou. Poté ho můžeme libovolně dlouho ponechat vystavený přímým slunečním paprskům.
Safír - očista probíhá pod proudem vlažné vody a nabíjení při denním světle položený na horský křišťál.
Sardonyx - použijeme proud vlažné vody nebo necháme přes noc v misce s vodou společně s křišťálem. Kameny nabíjíme na přímém slunci co nejdéle a poměrně často.
Sluneční kámen - čistíme několik minut pod proudem vody, nebo necháme přes noc v misce s vodou. Jelikož sluneční kámen miluje nade vše slunce, můžeme ho vystavit jeho přímým paprskům a nechat působit co nejdéle.
Smaragd - je nejen velmi cenný drahokam a nalezištěm dosti vzácný, ale také patří mezi nejchoulostivější, protože obsahuje přírodní inkluze, které ho oslabují. Při své schopnosti absorbovat velkou spoustu negativních vibrací a velké množství napětí může i explodovat. Proto je důležité nepřepínat jeho síly a pečlivě ho po každém použití očistit vlažnou vodou a nabíjet krátkou dobu na nepřímém slunci. Smaragd je také vhodné posílit čistým křišťálem.
Sodalit - vyžaduje zvlášť pečlivou očistu, proto ho čistíme pod proudem vlažné vody nebo ho necháme přes noc v misce s vodou za úplňku . Po očistě jej položíme na křišťál a vystavíme aspoň hodinu přímým slunečním paprskům.
Sokolí oko - čistíme pod proudem vlažné vody a nabíjíme pod přímými slunečními paprsky libovolně dlouhou dobu.
Selenit - pro jeho očistu použijeme techniku dechu, vykuřování, nebo plamen svíčky, můžeme vložit do suché soli. Nabíjíme výhradně při měsíčním světle, nejlépe za úplňku, nebo když měsíc přibývá. V žádném případě nepoužijeme vodu. Jelikož se jedná o sádrovec, který se ve vodě rozpouští.
Spinel - je velmi citlivý na prudké změny, silným zahřátím může ztrácet barvu, proto jej po očistě vodou na slunci nabíjíme pouze krátkou dobu.
Spodumen (kunzit a hiddenit) - můžeme čistit pod proudem vody, kterou necháme několik minut proudit, nebo použijeme misku s vodou a necháme přes noc ponořené odpočívat. Tyto kameny jsou velmi citlivé na sluneční světlo na kterém ztrácí nenávratně svou barvu, musíme je nabíjet na nepřímém slunci delší dobu.
Staurolit - tomuto kamínku přímé sluneční záření nevadí, proto ho po důkladné očistě pod tekoucí vlažnou vodou necháme nabíjet na slunci libovolně dlouho.
Stříbro - čistíme pod proudem vlažné vody, osušíme a vyleštíme, poté ho necháme vystavený přímému slunci. Nemělo by být polední. Velmi vysoký žár mu nečiní dobře.
Sugilit - je důležité velmi pečlivě po použití očistit, protože by nám mohl špatnou energii, kterou absorboval vrátit zpět. Důkladně ho očistíme vlažnou vodou a na slunci ho nabíjíme. Aby zůstal takto připravený pro opětovné použití je důležité jeho energii uchovat vložením do ametystové geody, nebo ho nechat volně položený na drúze křišťálu.
Tanzanit - čistíme společně s křišťálem v misce s vodou a krátce ho nabíjíme na nepřímém slunci.
Topaz - je choulostivý na prudké změny teplot, proto po očistě ve vlažné vodě ho necháme na nepřímém slunci nabíjet pouze krátkou dobu.
Turmalín a křišťál s vrostlicemi turmalínu - krátkou dobu oplachujeme pod proudem vlažné vody, můžeme ponechat i ve sklenici s vodou a poté je nabíjíme libovolně dlouho na přímém slunci.
Tygří oko - pod proudem vlažné vody oplachujeme dosti dlouho a poté nabíjíme na přímém slunci tak dlouho, dokud opět necítíme jeho původní energii.
Tyrkys - je choulostivý na prudkou změnu teplot, pot, oleje a kosmetiku. Proto ho raději nenosíme trvale přímo na těle a poctivě jej po každém použití čistíme ve vlažné vodě. Někdy se doporučuje nechat kámen prostě odpočinout. V tom případě ho uložíme do panenské půdy, kde po několika dnech opět nabude svou ztracenou sílu. Pro jeho citlivost jej nabíjíme z přímého dosahu slunečních paprsků. Na přímém slunci jen výjimečně, pakliže ztratí původní svěží barvu.
Ulexit - očista se provádí pouze otřením vlhkým hadříkem, protože voda by mohla tento krásný kámen poškodit. Nabíjíme pod noční oblohou za svitu měsíce.
Vltavín - očistu provádíme zvláště pečlivě vlažnou vodou. Nabíjíme jej jen na mírném slunci, nebo v noci za přibývání měsíce a za úplňku.
Záhněda - černá odrůda - morion - čistíme důkladně pod tekoucí vodou a očistu střídáme s ponořením do misky s vodou. Nabíjíme dostatečně dlouho na nepřímém slunci a poté pokládáme na drúzku křišťálu.
Zirkon - kámen necháme přes noc ponořený v misce s vodou, poté jej položíme na horský křišťál a nabíjíme na nepřímém slunci.
Zlato - je velice dobrý vodič, proto ho stačí na sluníčku ponechat kratší dobu, ale nejdříve očistíme proudem vlažné vody a přes noc ho společně s křišťálem ponecháme v misce s vodou.
Pokud nám kamínek slouží k léčebným účelům nesmíme s jeho očistou otálet, měli bychom čistit a nabíjet po každém použití. Při této činnosti je vhodné i meditovat, rituální očistou kamínek zbavíme negativních energií.
Pokud kamínek máme jen k dekorativním účelům vystavený někde na poličce, také bychom ho občas měli podrobit očistě, protože i on nasál negativní energie z okolí. Je velmi důležité ho následně i aktivovat, aby nám dobře sloužil a transformoval negativní energie v pozitivní. Nesmíme zapomínat čistit i šperky, ve kterých máme pravé kameny. Zde musíme být opatrní na kov do kterého je šperk vsazen a pro jistou nepoužívat při očistě sůl.